Historie katedry
Katedra ruského a francouzského jazyka vznikla v lednu 1991 rozdělením katedry cizích jazyků a literatur na jednotlivé jazykové katedry (katedru anglického jazyka, katedru německého jazyka, katedru ruského a francouzského jazyka). Učitelské studium ruského jazyka bylo však zahájeno hned po založení fakulty a zajišťoval je seminář pro ruský jazyk a literaturu vedený A. V. Kamněvem (1949–1959). Po zřízení kateder v roce 1951 se seminář stal oddělením katedry filologie, kterou postupně vedli češtináři doc. PhDr. Vladimír Štěpánek, CSc., doc. PhDr. Jaromír Spal, CSc. a doc. PhDr. Miloslav Šváb, CSc. V roce 1963 byla katedra filologie rozdělena na dvě samostatné katedry: katedru českého a slovenského jazyka a literatury a katedru filologie, která zajišťovala učitelské studium ruského jazyka a později také německého jazyka v interním studiu a také angličtiny a francouzštiny v dálkovém studiu.
Od roku 1968 dostala katedra přesnější název: katedra cizích jazyků a literatur. Po jejím prvním vedoucím prom. fil. F. Havelkovi (1963–1968) katedru postupně vedli PhDr. B. Česal, CSc. (1968–1970), prom. fil. M. Urbanová (1970–1976), doc. PhDr. A. Vinšálek, CSc. (1976–1980), Mgr. J. Frouz (1980–1985). V roce 1985 vznikla znovu katedra filologie zahrnující český jazyk a literaturu, ruský, anglický a německý jazyk). Vedoucím se stal doc. PhDr. K. Maršík, CSc. V lednu 1991 byla po zavedení či rozšíření učitelského studia anglického, francouzského a německého jazyka katedra rozdělena na samostatné oborové katedry a vznikla katedra ruského a francouzského jazyka, jejíž vedoucí byla jmenována PhDr. E. Vyčichlová, CSc.
V prvním období (1949–1963) charakterizovaném častými změnami koncepce vysokoškolské přípravy učitelů a názvů fakulty (pedagogická fakulta, vyšší pedagogická škola, pedagogický institut a znovu pedagogická fakulta) zajišťovalo oddělení ruského jazyka přípravu kvalifikovaných učitelů ruštiny nejen v interním studiu, ale rovněž ve značném rozsahu v dálkovém studiu ve střediscích v Plzni, Chebu a v Karlových Varech. Učitelé ruštiny zajišťovali výuku několika disciplín a vedle pedagogické činnosti se museli věnovat především přípravě studijních materiálů.
Za druhé období lze považovat léta 1963–1970, kdy byly vytvářeny podstatně příznivější podmínky pro studium jak z hlediska délky studia, tak i z hlediska studijní literatury a možností většího kontaktu vyučujících i studentů s ruským jazykovým prostředím a s rodilými ruskými mluvčími (studijní pobyty, působení ruských lektorů na fakultě).
Pro období normalizace, na jejímž počátku museli katedru opustit všichni učitelé, kteří zde učili 15 až 20 let, byl příznačný na jedné straně intenzívní ideologický tlak na veškerou pedagogickou činnost na fakultě, na druhé straně vytváření mnohem lepších podmínek pro rozvoj jazykových znalostí a poznání sovětské reality (jednosemestrové studium v SSSR, stáže, zájezdy, působení ruských lektorů na katedře). Pověření pedagogických fakult přípravou učitelů i pro střední školy zvyšovalo nároky na práci katedry.
Po roce 1990 se v souvislosti s podstatnou změnou postavení ruštiny v našich školách výrazně sní žil počet studentů, ale ruský jazyk, jehož znalost v přiměřené míře je a bude i pro naši republiku trvale nezbytná, zůstal na fakultě stále aprobačním předmětem. Učitelské studium francouzského jazyka bylo zahájeno již v roce 1964, kdy ke studiu učitelství francouzštiny na 1. a 2. stupni bylo přijato 10 studentů, kteří absolvovali v roce 1968 (vyučovaly Mgr. L. Pechmanová, Mgr. Jindrová a Mgr. Koubková). V září 1990 za velkého pochopení a pomoci francouzského velvyslanectví, konkrétně za přímé účasti ředitele C. C. L. E. Jeana-Yvese de Longueau, bylo studium učitelství francouzského jazyka po mnoha letech obnoveno. Výuku nejprve v rozšiřujícím studiu, od září 1991 ve čtyřletém magisterském studiu a od akademického roku 1994 –1995 též v jednooborovém bakalářském studiu zajišťovalo oddělení francouzského jazyka. O jeho založení i personální obsazení se zasloužila první vedoucí oddělení PhDr. Jarmila Jelenová.
V roce 2006 vznikl bakalářský obor Francouzský jazyk se zaměřením na vzdělávání a navazující magisterský obor Učitelství francouzského jazyka pro ZŠ. Členy oddělení se každoročně stávali zahraniční lektoři, jejichž přínos byl nesporný pro studenty i učitele. Od svých začátků bylo oddělení francouzského jazyka odborně, metodicky i materiálně podporováno Velvyslanectvím Francouzské republiky. Velvyslanectví vybavilo oddělení nejen odbornou literaturou a velmi dobrým základem francouzské a frankofonní literatury, ale i základními přístroji. Je velká škoda, že obor Učitelství francouzského jazyka byl od roku 2013 z finančních důvodů postupně utlumován a následně zrušen.